Що таке лідерство в контексті Burning Man? 

Існує таке кліше, що у західній культурі є криза віри в лідерство та досвід. Можливо, когось моє ствердження шокує, але складно сказати кого саме.

Відчуття того, що нас усіх зрадили люди, що мали очолювати, є поширеним. Як і відчуття, що керівники не просто неетичні, а ще й некомпетентні. У 2008 році світові еліти лише б зсунули глобальну економіку з гірської скелі, а не скинули її у глибоку канаву, якби робочий клас не врятував безліч МВА з ексклюзивних установ. Якщо ви комусь скажете «я конгресмен», це не підтвердить ваших навичок прийняття рішень. Сьогодні зізнання «я доктор наук» = «я алкоголік».

Якщо ці люди насправді компетентні, то у них іміджеві проблеми.

Тож, мабуть, не дивно, що одне з найзатребуваніших запитань, по які звертаються до Burning Man, це поради щодо лідерства. Запити надходять не лише з нашої громади (як нам організувати регіональний івент? як побудувати місцеву некомерційну організацію?), але й ззовні: науковці бажають вивчати наші лідерські процеси, а корпорації хочуть знати, як ми мотивуємо стільки людей робити так багато без жодної реклами.

Чого вони найчастіше не розуміють – і що вони часто відмовляються зрозуміти, – це те, наскільки успіх Burning Man залежить від того, щоб підтримувати людей, а не очолювати їх. Вони не розуміють, що лідерство – це не якась абстрактна якість, заради якої ми навчаємось (хоча в наші дні «Burning Man Project» крутий у навчанні таким навичкам емоційного інтелекту, як активне слухання та ненасильницьке спілкування, до яких я ставлюся скептично). Скоріше це якість, що виходить із наших намагань бути корисними. Ми корисні не тому, що ми лідери; ми лідери, тому що корисні.

Хоча правда й те, що це неповна картинка. «Бути корисним» – не так вже й проникливо. Насправді виявляється, що модель лідерства Burning Man має особливі та дуже чіткі ознаки, але, як і сам Burning Man, цю модель важко сформулювати. Що ще ми можемо сказати про це? Що таке «лідерство Burning Man»? Для чого насправді у цій культурі лідерство, і яку роль воно відіграє?

Burning Man важко визначити, він не є чимось загальнозрозумілим

Більшість визначень лідерства у звичайних організаціях неможливо застосувати до Burning Man. Як правило, лідерство в організаціях визначається адміністративною владою (особа, яка приймає рішення щодо використання інституційних ресурсів, їх планування та обліку), або фінансовою (головний це той, хто надає гроші). Іноді лідерство це коли усі йдуть за людиною, що має масштабну візію: роби те, що каже візіонер.

Жодне з таких визначень не має сенсу в контексті Burning Man. Як діло-кратія, Burning Man свідомо не каже «роби те, що скажуть адміністратори». Навпаки, бьорнерська культура намагається заохочувати людей, що виконують якусь роботу, бути відповідальними за цю роботу, а також йти та робити усе власним чином, якщо адміністративні важелі для них недостатньо корисні. Стосовно ж того, що «у кого гроші, той і головний» — в декоммодифікованій культурі це не працює. Також не є лідерами і візіонери: ви можете допомагати комусь сформувати бачення, але культура Burning Man заохочує і вас мати своє власне бачення. Тож, найпоширеніші критерії лідерства просто не застосовуються в культурі Burning Man і є навіть контрпродуктивними.

В описанні власних практик лідерства Burning Man ніколи не зачіпляв це питання. Вони здебільшого зосереджені на тренінгах з комунікацій та виявленні 18 якостей лідерства, які, на їхню думку, повинні мати ефективні лідери. А саме:

 1. Надихаючий
 2. Співпрацюючий
 3. Активно слухає та спілкується
 4. Підзвітний
 5. Самосвідомий
 6. Терплячий
 7. Вдячний
 8. Діє з доброчесністю
 9. Емоційно інтелектуальний
 10. Почувається упевнено в «сірих зонах»
 11. Бачить глобальні цілі, а не вирішує негайні питання
 12. Бачить велику картину
 13. Веде власним прикладом
 14. Жертвує власним его
 15. Є лідером за межами організації, у громаді
 16. Відкритий для нових ідей
 17. Допитливий
 18. Веселий!!!!

Мені здається, це прекрасні риси для лідера – але це стосується будь-якого лідера, де завгодно. Чи не хочемо ми, щоб корпоративний генеральний директор мав ці якості? Президент США? Професор коледжу, лідер хлопців-скаутів та тренер з тенісу? Так – я думаю, що хотіли б. Навіть коли на практиці усіх влаштовує розгульне его лідера та відсутність його підзвітності, люди все одно будуть багато говорити про те, як класно лишити его позаду та розважатися.

Це означає, що ці якості нам мало що говорять конкретно про лідерство Burning Man. Ми можемо хотіти культивувати таке лідерство, але вони нічого не розповідають нам про те, що таке лідерство в контексті Burning Man, що воно робить, як воно працює чи чому. Що відрізняє лідерство Burning Man від будь-якої загальної моделі службового керівництва? На ці питання все ще потрібно відповісти.

Далі йде пропозиція, яку я розробляв певний час, консультуючись із персоналом та волонтерами Burning Man, щоб зрозуміти цю різницю. (я писав про це більш докладно в інших місцях, але там за гроші)

Як лідери допомагають 

Щоб зрозуміти лідерство Burning Man, ми почнемо з досвіду людей всередині нього – конкретно наших волонтерів. Модель лідерства Burning Man, яка б вона не була, найбільш сильно присутня у досвіді наших волонтерів, тому що Burning Man – волонтерська культура: її створили волонтери, нею часто керують волонтери, і волонтери роблять майже усю роботу, на кожному рівні організації. Люди докладають величезних, навіть непосильних зусиль у статусі волонтерів, щоб зробити Burning Man, як у Black Rock City, так і по всьому світу.

Це не випадковість, і не тому що культура іще не професіоналізувалася – у першу чергу це причина, через яку ця культура існує. Культура Burning Man може існувати лише тоді, коли вона є продуктом волонтерства. Якщо ви позбавляєте людей можливості активізуватись і допомагати у рамках діло-кратії – якщо найважливіші питання «мають вирішувати лише професіонали», – ви більше не робите Burning Man, тому що це не співтворчість, ви не забезпечуєте участь та досвід.

Волонтерство для Burning Man – під яким я маю на увазі не просто «The Burning Man Project», а усе всередині його культури, включаючи регіональні івенти, тематичні кемпи та мистецькі проекти – є настільки ж важливим досвідом, наскільки й унікальним.

Тож давайте з цього й почнемо. Що робить його унікальним?

Виходячи з прямого досвіду, обговорень із давніми волонтерами Burning Man та менеджерами волонтерів, а також з обмеженого доступу до академічних досліджень (зокрема, Кетрін Чен), ми вважаємо, що волонтери Burning Man мають унікальний доступ до п’яти характеристик, які в інших випадках майже повністю відсутні, і не лише у волонтерському досвіді, але й у досвіді оплачуваної праці в інших місцях.

Перша – Релевантність: у більшості організацій волонтери є найнижчим щабелем корпоративної ієрархії. Вони взагалі працюють в організації? «Ну, вони волонтерять…», але в Burning Man важливість волонтерів є загальновизнаною, їх шанують та відзначають. Вони, і робота, яку вони виконують, насправді мають значення і до них ставляться відповідно.

Друге – Воля: волонтерів не обмежують лише кількома завданнями, вони можуть самі обирати з надзвичайного кола завдань, які хочуть виконувати. І якщо вони не можуть знайти того, що їм підходить, вони зазвичай можуть винайти щось власне. Крім того, вони можуть виконувати ці завдання найбільш значущими саме для них способами: у костюмі чи без одягу, використовуючи будь-яке ім’я, яке їм подобається, або (найчастіше) у будь-який спосіб, який їм здається найкращим. У них скільки завгодно волі, це вільні люди.

Третє – Компетентність: майже в усіх галузях Burning Man люди здатні працювати відповідно до можливостей – і розширювати власні межі, коли хочуть. Їх рідко, якщо не ніколи, просять виконати завдання гірше, ніж вони здатні. Натомість, волонтери отримують можливість максимально використовувати свої вміння. Якщо робота, яку вони зараз виконують, не належним чином використовує їхні навички, і вони хочуть зробити щось краще, ми заохочуємо їх. Якщо вони хочуть складних завдань, ми спробуємо знайти такі для них. І якщо вони хочуть розібратися у нових речах, ми також допоможемо у цьому.

Четверте – Спорідненість: далекі від того, щоб бути лише гвинтиками у машині, волонтери швидко стають цінною частиною широкої спільноти. Burning Man – це система соціального капіталу, де робота, яку ви робите, і досвід, який ви маєте з людьми, генерують соціальний капітал, і волонтери стають його цінною частиною. А оскільки вони є релевантними та мають волю, їхній соціальний капітал може бути використаний важливими та значущими для них способами. Волонтери не лише отримують шанс приєднатися до нашої існуючої спільноти, але і сформувати власні спільноти всередині неї, розвинути соціальний капітал та свідомо використовувати його.

Нарешті, волонтери отримують доступ до Залучення: ніхто не очікує, що волонтери будуть безликими або безголосними працівниками – їх надихають бути яскравими особистостями та виражати власну унікальність. Більше того, їм доведеться часто зустрічатися з іншими виразними та унікальними особистостями, які зроблять їхню роботу дивною та піднесеною. Дуже малоймовірно, що ці особистості будуть звичайними, тому волонтерський досвід у нас дуже відрізняється від норми.

Ці якості чітко відповідають 10 Принципам і навіть випливають із них. (Культура, яка цінує радикальне самовираження, буде цінувати залучення; культура, яка цінує включення та спільні зусилля, цінуватими спорідненість тощо. Набагато складніше довести, що 10 Принципів закликають когось «бачити велику картинку» або «бути надихаючим»). Оскільки перші букви кожної з цих якостей створюють анаграму RACER, ми називаємо ці п’ять якостей «RACER-як»ості», бо це до чорту зручно, хоча й звучить наче щось з мотиваційного семінару для спортсменів середньої школи.

RACER-якості певною мірою існують у всіх організаціях, але усі вони зазвичай концентруються на вершині піраміди: лише керівники C-рівня та старший менеджмент можуть мати волю, відчувати себе релевантними, адаптувати власну роботу до найефективнішого використання власних можливостей, вільно створювати та використовувати соціальний капітал та бути великою особистістю. Як правило, коли працівники нижчого рівня отримують такі якості, то це стається попри, а не завдяки організації. Більшість людей не відчувають RACER-якостей в реальній роботі, не кажучи вже про свої волонтерські зусилля.

Burning Man відрізняється тим, що замість накопичення цих якостей, він дуже важко працює на їх поширення. Кожен волонтер повинен мати до них повний доступ – бо це і є досвід волонтерства для Burning Man, коли усе працює належним чином (ми іноді це пройобуємо – і коли щось йде не так, це стається у сферах, де волонтерам зазвичай не вистачає досвіду). Ця динаміка лежить в основі нашої волонтерської культури, і це ключова причина, що надихає багатьох робити так багато.

Що це означає для лідерства?

Якщо суть волонтерського досвіду полягає у переживанні RACER-якостей, то лідером в культурі Burning Man є той, хто допомагає поширювати та розподіляти ці якості серед інших. Лідерство не випливає з прийняття рішень або контролю ресурсів: лідери допомагають усім, хто бере участь, відчувати релевантність, волю, компетентність, залучення та спорідненість. І, звичайно, це означає, що лідерство не є грою з нульовою сумою: тільки те, що одна людина це робить, не означає, що хтось інший цього робити не зможе.

Це те, що відрізняє лідерство Burning Man від інших видів лідерства. Концентрація влади в одній особі, офісі чи комітеті насправді є невдачею керівництва саме тому, що таке керівництво, як правило, змушує інших просити дозволу, підпорядковує соціальний капітал, встановлює штучні обмеження на Волю та Компетенцію тощо. Можна наділяти впливом та бути лідером, а не перебирати на себе владу.

Аби уникнути цього, можна культивувати такі речі, як 18 лідерських якостей, або вивчати ненасильницьке спілкування чи емоційний інтелект. Дійсно, такі речі, як 18 якостей лідерства чи конкретні комунікаційні прийоми, можуть бути цінними у контексті Burning Man лише якщо вони допомагають вам розвивати RACER-якості у інших – рівно настільки, наскільки вони для цього підходять, та якщо це не працює, краще спробувати інші підходи та подивитися, що спрацює.

Той, хто практикує усі хороші та корисні риси загального лідерства, але не поширює RACER-якості серед оточуючих, не є лідером у контексті Burning Man і не шукає такого лідерства. У таких людей може бути влада, але їм не вистачає морального авторитету, необхідного для керівництва. Лідери використовують власні силу і вплив, щоб допомогти іншим розвиватися і діяти на цих засадах. Лідер є корисним не через допомогу іншим у досягненні мети, а у допомозі отримання певного типу досвіду – такого, що є значущим для них та їхніх цілей.

Переклад та помилки: «Куренівський Кур`єр». (підписуйтеся та дізнавайтеся про нові переклади першими!)